Předchozí článek: Nákup kryptoměn
Pro práci s kryptoměnami i jejich držení a uchovávání jsou nezbytné peněženky, které jsou vlastně pouze uživatelsky přívětivým nástrojem, na jehož pozadí dochází k asymetrickému šifrování, které se vyznačuje užíváním privátního a veřejného klíče (někdy označování také jako privátní a veřejná adresa).
Každá peněženka má přiřazenou svoji adresu (veřejný klíč) a je možné si ji představit jako číslo bankovního účtu. V samotné peněžence není fyzicky uložena žádná kryptoměna, všechny informace zůstávají zapsané v blockchainu. Peněženka ale vždy obsahuje uložený privátní klíč, který je možné si představit třeba jako heslo od internetového bankovnictví. Privátní klíč je tedy jednoduše kód, díky kterému lze z kryptoměnami disponovat a manipulovat, a proto by měl být vždy bezpečně uložený.
Veřejný klíč, tedy adresa vaší kryptoměnové peněženky, může vypadat například takto: 1FpPWeadB8iioc5oH5sPAkcai2paoxZke5
Privátní klíč, tedy kód, kterým se dostanete ke svým kryptoměnám, může vypadat například takto: 0C28FCA386C7A227600B2AISODOS2211EC86D3BF1FBE471BE898
Rozlišuje se několik typů peněženek.
Softwarová peněženka
Softwarová peněženka je aplikace, kterou je možné si nainstalovat na mobilní telefon nebo na počítač. Jsou relativně bezpečné a jednoduché na ovládání. Potenciální riziko ale nastává v okamžiku, kdy se zařízení připojí k internetu nebo je infikováno virem, proto se doporučuje používat softwarové peněženky pouze na zařízeních, která mají nainstalovaný a aktualizovaný antivirus. Jsou vhodné pro menší až středně velké obnosy peněz. Příkladem softwarové peněženky pro počítače je Exodus, příkladem mobilní peněženky pak aplikace MyCelium.
Online peněženky
Online peněženky se vytváří automaticky při registraci na kryptoměnových směnárnách nebo burzách a jsou určené zejména pro krátkodobé uchovávání kryptoměn pro účely obchodování nebo směny. Nejsou vhodné pro dlouhodobé uložení kryptoměn, protože v tomto případě privátním klíčem disponuje zprostředkovatel (tedy směnárna nebo burza). Můžete mít tedy bezpečně uložené přístupové údaje od svého profilu na burze, ale může se stát, že burza bude napadena nebo zkrachuje. Výhodou je tedy jednoduchost používání a dostupnost odkudkoliv z jakéhokoliv zařízení, zásadní nevýhodou je však možná zranitelnost zprostředkovatele. Vhodná je tedy pouze pro malé obnosy a na krátkodobé uložení.
Hardwarová peněženka
Hardwarová peněženka se nejvíce podobá běžnému USB flash disku, na kterém jsou uloženy privátní klíče. Jde o velmi bezpečnou možnost, protože privátní klíče se generují offline. Hardwarová peněženka je proto vhodná pro uchovávání i většího obnosu peněz. Nejznámější hardwarovou peněženkou je Ledger Nano S, což je jednoduchá USB klíčenka, která je zabezpečená šifrováním a je možné na ní ukládat stovky různých kryptoměn. Oblíbenou hardwarovou peněženkou je také český Trezor. Jedinou nevýhodou hardwarových peněženek je pořizovací cena, která se pohybuje v řádu nižších tisíců, nevyplatí se proto pro menší obnosy.
Papírová peněženka
Papírové peněženky představují levný způsob poměrně bezpečného uchovávání kryptoměn. Uživatel si jednoduše zapíše přístupové kódy na papír. Jde o bezpečný způsob uchovávání kryptoměn, protože přístupové kódy nejsou vůbec nikde v digitální podobě. Nevýhodou je pak pochopitelně snadná ztráta papírku s privátním klíčem a nepohodlná manipulace.
Zpět na rozcestník.