Co je Ripple? Ripple

Ripple je v současnosti kryptoměna s třetí nejvyšší kapitalizací, která byla spuštěna v roce 2012. Největší rozdíl oproti Bitcoinu a Etheru je v samotném principu fungování sítě a ověřování transakcí. Hlavním cílem je vytvořit měnu pro co nejrychlejší mezinárodní transakce s co nejnižšími poplatky.

Jak Ripple ověřuje transakce

Uzly a validátory sdílí takzvaný Ledger, který má stejnou funkci jako blockchain u Bitcoinu, je tedy účetní knihou celé sítě. Zhruba každých pět sekund se zapisuje nový blok, tedy nová verze Ledgeru, která obsahuje mimo jiné zůstatky všech účtů a poslední transakce. Potvrzení transakcí ale není prováděné těžením jako u Bitcoinu, ale na základě konsensu. To znamená, že všichni v síti se shodnou na tom, že transakce proběhly, a zapíší je. Validátory transakce třídí chronologicky v případech, kdy hrozí dvojité utracení jednoho XRP.

Díky tomu trvá potvrzení transakce jen dvě až tři sekundy a jsou za něj účtovány minimální poplatky. Na rozdíl od Bitcoinu, kde může uživatel při vysokém zatížení sítě čekat na potvrzení i několik hodin a zaplatit na poměry kryptoměn vysoké poplatky, u XRP uživatel zaplatí zanedbatelný poplatek 0.00001 XRP. Tento poplatek není nikomu vyplacen, ale je navždy zničen. Je to ochrana proti případným útokům na síť. Také to znamená, že se celkový počet XRP neustále snižuje, jde tedy o deflační kryptoměnu, v současnosti už existuje pouze 99,9 miliardy XRP z původních 100 miliard XRP.

Výhody plynoucí z použití Ledgeru

Ripple je optimalizován pro mikroplatby a s tímto cílem je od počátku vyvíjen. Transakce s XRP jsou proto výrazně rychlejší a levnější než transakce s Bitcoinem či Etherem. Způsob potvrzování transakcí s XRP bez těžení má pak několik výhod.

V první řadě to činí XRP bezpečnějším než těžené kryptoměny, protože na Ledger není možné provést takzvaný 51% útok a publikovat alternativní verzi historie. K uzavření a zápisu nového Ledgeru dochází každých pět sekund, přičemž zápisy se zůstatky jsou konečné a neměnitelné. V druhé řadě je pak XRP šetrné k životnímu prostředí, protože na svůj provoz spotřebuje zlomek obrovského množství elektrické energie, které potřebují těžené kryptoměny jako je například Bitcoin.

Problémy Ripplu

Společnost Ripple, která za kryptoměnou stojí, vlastní zhruba 50 % všech XRP v oběhu i velkou část validátorů v síti. Neměla by se tedy řadit mezi pravé kryptoměny, jako je Bitcoin nebo Ethereum, protože je do určité míry centralizovaná.

Aktuální cena XRP



Koupit XRP s bonusem

Založte si účet na Coinbase prostřednictvím tlačítka níže a při nákupu XRP alespoň za 100 dolarů získáte dalších 10 dolarů jako bonus.


Zpět na rozcestník.