Předchozí článek: Úvod do kryptoměn

Základní charakteristikou všech kryptoměn je fakt, že je nikdo nemůže vlastnit, vyrábět, falšovat a ovládat. Kdokoliv sice může vlastnit mince dané kryptoměny, ale nikdo nemůže vlastnit či ovládat celou síť. Jak je to možné? Tak jako každá měna je spravovaná centrální bankou, která reguluje množství měny v oběhu, tak kryptoměny udržuje technologie zvaná blockchain.

Posílání tradičních peněz

Představte si, že potřebujete poslat kamarádovi peníze. Co uděláte? Pravděpodobně zadáte bankovní převod nebo použijete PayPal. Věříte totiž, že banka (nebo jakýkoliv jiný prostředník) peníze na účet vašeho kamaráda přepíše.

Banka to s největší pravděpodobností i udělá, protože podléhá řadě zákonů a regulací. O transakce se ale v bance stará centrální systém, který je právě kvůli centralizaci slabým a snadno napadnutelným místem. Proč?

  • Co kdyby bankovní databáze, ve které je vaše transakce zapsána a čeká na zpracování, shořela?
  • Co kdyby paní na přepážce omylem zadala převod na 8 000 Kč namísto 5 000 Kč? Co když by to omyl nebyl a vy byste si ho nevšimli?
  • Co kdyby bankovní systém někdo napadl? Měli byste stále kontrolu nad svými penězi? Nebo by byly nenávratně ztraceny?

Uvědomíme-li si, jakým způsobem banky přesouvají peníze, zjistíme, že se jedná pouze o úpravy databáze. V této chvíli můžeme otázku upravit a zeptat se, zde existuje nějaký způsob, který by nám umožnil spravovat tuto databázi mezi sebou namísto nutnosti zaměstnávat někoho, kdo to dělá za nás.

Definice blockchainu


Blockchain je zvláštní typ distribuované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů (bloků), které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě.
Data jsou v blockchainu uložena navždy a jsou veřejně přístupná.

Pokud si definici přečteme ještě jednou, uvědomíme si, že v případě kryptoměn můžeme definici zjednodušit – záznamy jsou transakce provedené s kryptoměnou, a proto celá databáze je v podstatě obyčejná účetní kniha.

Blockchain je zvláštní typ distribuované účetní knihy uchovávající neustále se rozšiřující počet transakcí (bloků), které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě.
Data jsou v blockchainu uložena navždy a jsou veřejně přístupná.

Decentralizace

Klíčovým rozdílem mezi tradičními měnami a kryptoměnami je ten, že kryptoměny jsou decentralizované. Co to v praxi znamená?

Zabezpečení a průběh transakce

Bude doplněno.

Využití blockchainu

Bude doplněno.