Kryptoměny na konci roku 2017, kdy cena Bitcoinu raketově vystřelila až na téměř 20 tisíc dolarů za minci, plnily titulky zpráv. Slyšel o nich téměř každý. Jedna polovina lidí tvrdila, že jde o virtuální mince bez reálné hodnoty. Druhá se snažila chytit vlak a pohádkově zbohatnout. Nikdo ale nevěděl, co kryptoměny jsou a jak fungují. Kryptoměnová horečka odešla sice stejně rychle jako přišla, nikdo však pořád neví, co kryptoměny jsou, jak fungují, a proč bychom se o ně měli zajímat.

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměna je digitální platidlo, které využívá metod kryptografie pro zvýšení bezpečnosti plateb. Víceméně jde o digitální formu peněz, které dnes běžně používáme jako prostředek pro směnu zboží a služeb.

Technicky to jsou jenom jedničky a nuly kolující po internetu. Kde tedy vzniká jejich hodnota a co nám nabízí? Abychom na tyto otázky dokázali odpovědět, podíváme se nejdřív na tradiční měny, jak je známe dnes.

Tradiční měny a „fiat peníze“

Fiat peníze, neboli měna s nuceným oběhem, jsou peníze vytvořené mocí úřední, tedy takové peníze, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Takovou měnu spravuje zpravidla stát prostřednictvím centrální banky.

I měny s nuceným oběhem mohou být kryty zlatem, ale od zrušení Brettonwoodského měnového systému v roce 1971 obvykle nejsou. Výjimkou může být malý zlomek tzv. reprezentativních peněz, typicky mincí ražených ze zlata a stříbra. Nekryté peníze nemohou vzniknout na trhu, vznikají pouze nařízením státu, a nedají se (na rozdíl od komoditních peněz) použít k ničemu jinému, než k nepřímé směně.

Některé měny s nuceným oběhem mohou fungovat nadnárodně (např. euro vydávané Evropskou centrální bankou), jiné může užívat více nezávislých států (např. americký dolar). V České republice je měnou s nuceným oběhem koruna česká, kterou definuje Zákon č. 6/1993 o České národní bance.

To znamená, že centrální banka může kdykoli do oběhu vypustit nové peníze. Většinou kvůli uhrazení státních výdajů nebo stimulaci ekonomiky. To však vede k inflaci, ke znehodnocování peněz, protože jich máme k dispozici v podstatě nekonečně mnoho. Důvod, proč pro nás mají hodnotu, je ale jednoduchý – všichni jim věříme a jsou nezbytné pro náš každodenní život.

Mezi měny s nuceným oběhem se řadí všechny dnešní státní/národní měny, od amerických dolarů přes eura až po české koruny.

Jak vzniká hodnota kryptoměn?

Ale proč mají hodnotu kryptoměny, když v podstatě fyzicky neexistují? Většina tradičních peněz existuje také pouze v digitální formě na bankovních účtech, hodnota fyzických bankovek a mincí je také diskutabilní. Tradiční peníze ale každopádně kvůli inflaci ztrácejí postupně svoji hodnotu, proto není rozumné je hromadit a neinvestovat. Naopak u kryptoměn známe přesně konečné množství mincí. A víc jich nebude. Jedná se svým způsobem o digitální zlato, které se zvyšujícím se zájmem bude zvyšovat svoji hodnotu.

Další přidanou hodnotou kryptoměn je technologie blockchain, na které jsou kryptoměny postavené, a ze které plynou její výhody, jako je třeba vyšší bezpečnost nebo nižší poplatky.

Jak funguje blockchain?

Už z předchozího odstavce víme, že fungují na technologii zvané blockchain. Zjednodušené vysvětlení najdete níže, podrobné vysvětlení najdete v samostatném článku o blockchainu.

V blockchainu, tedy v síti, která z kryptoměn dělá skutečně bezpečné platidlo, neexistuje žádný centrální bod, tedy žádné slabé místo, které by mohl útočník napadnout. Charakteristickou vlastností všech kryptoměn je tedy decentralizace, protože síť je tvořena obrovským množstvím počítačů, takzvaných uzlů, které spolu komunikují a společně uskutečňují a ověřují platby. Za toto úsilí (zapůjčený výpočetní výkon) majitelé počítačů účastníci dostávají odměnu ve formě samotných kryptoměn. Tento proces je známější jako těžení kryptoměn, která se postupem času stává stále náročnější.

Blockchain je tedy velmi zjednodušeně účetní kniha, do které se zapisují veškeré transakce, které byly s danou kryptoměnou provedeny. Tuto účetní knihu mají všichni uživatelé a každá nová transakce se zapíše do účetní knihy všem uživatelům. A počítače všech uživatelů ji ověří. To znamená, že pokud by chtěl někdo transakci zfalšovat, musel by ovládat více než polovinu celé sítě, což je technicky nereálné, a proto jsou transakce velmi bezpečné.

Troška historie

Principy technologie blockchainu byly teoreticky poprvé popsány už roku 1991. Teprve v roce 2008, tedy o 17 let později, zveřejnil Satoshi Nakamoto (jméno nebo pseudonym osoby nebo skupiny lidí, která navrhla a vytvořila protokol pro Bitcoin a potřebný software) popis kryptoměny bitcoinu, včetně technického řešení. Už v lednu 2009 byly vytěženy první bitcoiny. V lednu 2019, od 10 let později, existují už více než dva tisíce kryptoměn.

Nejznámější kryptoměny

Bitcoin

Bitcoin je nejstarší a aktuálně také nejhodnotnější a nejznámější kryptoměna. Konečný počet mincí je stanoven na 21 milionů, v současnosti je vytěženo přes 18 milionů Bitcoinů. To ale neznamená, že jsou všechny v oběhu, protože se odhaduje, že zhruba 3 miliony Bitcoinů jsou již nevratně ztraceny.   

Více informací v samostatném článku: Bitcoin

Ethereum

Ethereum vzniklo v roce 2015 a v současnosti je druhou nejhodnotnější kryptoměnou, o druhé místo se však těsně přetahuje s kryptoměnou Ripple. Ethereum používá upravenou technologii blockchainu, která přináší takzvané smart contracts, tedy chytré kontakty.

Více informací o chytrých kontraktech a Etheru v samostatném článku: Ethereum

Další

V současnosti je evidováno více než 2000 různých kryptoměn, proto není reálné je všechny samostatně popsat. Mezi ty nejhodnotnější a nejznámější se však řadí kromě již zmíněného Bitcoinu, Etherea a Ripplu také Litecoin, Cardano, Monero, IOTA nebo Dash.

Jak nakoupit kryptoměny?

Existuje mnoho možností, jak kryptoměny nakoupit. Nejjednodušší možností je využít některou z online směnáren, jako je například Coinbase, kde můžete za kryptoměny zaplatit platební kartou, nevýhodou však jsou vyšší poplatky. Druhou možností jsou online burzy, jako je například Binance. Výhodou jsou nižší poplatky a pokročilé funkce, nejsou však vhodné pro začátečníky.

Kryptoměny můžete ale nakoupit i jinde než na internetu. V České republice je v obchodních centrech několik desítek bitcoinmatů. Ty vypadají podobně jako běžný bankomat a jejich používání je velmi jednoduché. Zaplatíte kartou a automat vám vytiskne papírovou peněženku.

Více informací o nakupování kryptoměn v samostatném článku.

Držení kryptoměn

Tím se dostáváme k držení kryptoměn. Důležité je podotknout, že z technického hlediska bitcoiny fyzicky nikde neukládáte. Všechny informace jsou uloženy v blockchainu. Peněženky jsou tak z technického hlediska jen schránky, do kterých uložíte vaše přístupové kódy od vašich adres na blockchainu.

Pokud nakoupíte kryptoměny v online směnárně nebo na online burze, můžete je pochopitelně mít uložené tam. Tohle je však nejméně bezpečné řešení, protože i když budete mít přístupové údaje v bezpečí, nezaručíte, že nebude napadena celá směnárma/burza, tedy váš zpostředkovatel.

Kam tedy můžete svoje kryptoměny uložit? První možností je softwarová peněženka, což je jednoduše aplikace, která uchová vaše přístupové kódy. Další možností je hardwarová peněženka, která vypadá jako obyčejný flash disk, a opět uchovává přístupové kódy. Poslední, již zmíněnou možností je papírová peněženka, kdy jde v podstatě jen o vytisknuté přístupové kódy.

Hardwarová peněženka
Papírová peněženka

Závěr

Kryptoměny a blockchain jsou technologie velmi složité na pochopení. Nyní máte však alespoň základní představu o tom, jak fungují, a proč mají do budoucna potenciál. Pokud vás zaujaly, můžete pokračovat na další článek.

Následující článek: Blockchain